Suurim Matusekeskkond - 1000 Teenusepakkujat

Matuse etikett

by matusest.ee

Tänapäeva kultuuris pole ühtainsat viisi, kuidas elu lõppu ja matuse korraldamisse suhtuda. Erinevatel uskudel ja kultuurigruppidel on omad leinakombed, mis aitavad lähedastel leinata, kuid pole üleüldist standardit. Iga etnilise ja rahvusgrupi tavad on erinevad, ent üldiselt on need kõik muutunud vähem ametlikuks.

Matuse etikett

Siinkohal on kokkuvõtvalt välja toodud mõned matuse korraldamisega seonduvad teemad, mis on levinuimad meile lähedaseimas kultuuriruumis.

Matuse korraldamine

Esimene asi, mida perekond peab lähedase surma korral (peale omavalitsuse teavitamist surmast) tegema, on matuse korraldamine, kaasates endale sobiva matusebüroo.

Mõnikord on kadunuke jätnud selged juhised, kuidas tuleb tema matus korraldada. Lähedased on kohustatud tema soove nii palju austama, kui praktiliselt vähegi võimalik ning korraldama matuse , mis oleks olnud kadunukese meele järele aga samas aitaks ka lähedastel kaotusevaluga toime tulla.

Järelhüüd

Järelehüüd on lähedaste poolt algatatud tasuta meediakajastus inimese kohta, kes on äsja surnud ja tavaliselt kogukonnas või ühiskonnas laiemalt märkimisväärset rolli mänginud.  Reeglina on meediaväljaanded tänulikud eluloolise lisainfo eest kadunukese kohta.

Järelhüüde avaldamine sõltub meediaväljaannetest, ent selle organiseerimisel on soovitav küsida nõu matusebüroolt.

Kaastundeavaldus

Kaastundeavaldus sugulasele või sõbrale lähedase inimese surma korral pole mitte ainult ühiskondlik traditsioon vaid ka oluline suhtlusvahend leinamise juures.

Kaastundeavaldus tuleks lahkunu perele / lähedastele edastada niipea, kui saate surmast teada.

Matusel osalemine

Enamikest matustest teavitatakse meedias. Matusel võib osaleda igaüks, kes matusekuulutust näeb – välja arvatud juhul, kui kuulutuses seisab, et ärasaatmine pole avalik.

Matuse- ja leinariietus

Enam pole nii oluline, et perekond kannab matusel ja peale matuseid ainult musta.

Üldjuhul siiski kõik matusel osalejad kannavad tumedaid rõivaid, juhul, kui matuse korraldajad pole teavitanud teisiti.

Matuselilled

Lillede toomine ja/või saatmine sõltub otseselt usundist.

Mõnede uskude puhul, nagu kristlus ja budaism, on kombeks matusele lilli saata.

Judaismi, islami ja hinduismi traditsioonides ei saadeta matusele lilli.

Täpsemaid nõuanded matuse kimpude ja pärgade kohta jagavad spetsialiseerunud lillepoed.

Lein

Lein on sügavalt isiklik sisemine protsess, mis iga inimese puhul erinev. Seega on vajalik, et igaüks leiaks  oma viisi surmaga leppimiseks. Ehhki inimesed leinavad igaüks omamoodi ja omal ajal, hakkab teatud aja pärast enamik inimesi kaotusevalust toibuma.

Leinanõustamiseks võib pöörduda professionaalsete nõustamiskeskuste poole, kes vastavat teenust Eestis pakuvad.

Lähedased ja sõbrad saavad toetada leinajat, andes oma hooliva suhtumise ja suhtlemisega märku, et nad on olemas ning toetamas ajal ja viisil, mis on sobiv leinavale inimesele.

  • Allikas: M.Y.Stewart, E.Lawrence “Terve mõistus ja etikett”

Samm-sammulise juhendi matuse korraldamiseks leiate SIIT.  Otsingut saate täpsustada valides avalehe menüüst maakonna või sisestades täpsema asukoha.

Avatar

matusest.ee