Suurim Matusekeskkond - 1000 Teenusepakkujat

Matusepärg

by matusest.ee

Matusepärjad, Leinakimbud, Matuselilled – TELLI SIIT

Matuselilled

Matusepärg, leinakimp või kaastundekimp on viimase austuse ja armastuse väljendus matustel.  Valitud matuselilledesse on põimitud parimad mälestused ja soovid lahkunule. Leinalillede ja matusepärgade valik lähtugu leinaja enda tunnetest, lahkunu  soovidest aga ka praktilistest kaalutlustest, mis sõltuvad konkreetse matuse ajast ja kohast. Leinalillede valik ja toomine matustele sõltub ka usundist, matuse korraldajate soovidest ning sellest, kas on valitud hauamatus, urnimatus või tuhastamine krematooriumis.

Matusepärga ja leinakimpe ei viida siis, kui see oli lahkunu või on tema omaste selge soov, mis võib olla välja toodud ka surmakuulutuses.

Matusepärg

Klassikaline matusepärg on kuuseokstest alusel matusepärg, kaunistatud sobivate lilledega ning selle organiseerivad matusele lahkunu kõige lähedasemad.

Täislilledest matusepärg sobib nii hauamatusele kui urnimatusele. 

Matuselilledeks võib tänapäeval valida väga mitmesuguseid lilli, samas leiavad matusekimpudes ja matusepärgades siiski enim kasutust liiliad, nelgid, krüsanteemid, roosid, gladioolid, kallad, gerberad. Alati sobib matusepärga lisada lahkunu enda lemmiklilli. Ehkki klassikalisemaks matuselillede värviks on valge, sobivad matusepärga ka muud värvid.

Leinakimp

Kui traditsiooniline matusepärg on lahkunu pere poolt, siis leinakimpe tuuakse matusele kaugema ringi leinajate poolt.

Krematooriumi matustele on üldreeglina lubatud tuua väiksem leinakimp või lõikelilli.

Matusekimp erinevalt tavakimbust luuakse reeglina spetsiaalsele plastvahuga lilleseade alusele, mistõttu kimp saab olla suurem ja säilida kauem värskena.

Juhul kui matusel osalemine endal ei ole võimalik, on heaks võimaluseks oma kaastunde avaldamiseks saata lahkunu perekonnale kas päev enne või päev peale matust kaastundekimp või leinalilled koos kaastundekaardiga,

Tavaks on see, et töö juures ei ole sobilik lahkunu omastele kaastundeks lilli kinkida.

Leinalint

Matusepärgadele ja leinakimpudele lisatakse reeglina ka sobiv käsitsi kirjutatud tekstiga leinalint.

Leinaseaded – leinamajja / krematooriumisse / peielauda

Lisaks otseselt matustele viidavatele lilledele aitavad matusetseremooniale sobivat terviklikku stiili lisada omavahel sobivad kirstukaunistus või urnikaunistus, leinalilleseaded ruumikaunistusena ning peielaua lillekaunistused.

Lisaks matuselillede poele võib antud valdkonnas olla heaks nõuandjaks ka matust korraldav matusebüroo.

Millal ja kuhu matusepärg tellida

Matusepärg tuleks tellida aegsasti ehk mitu tööpäeva enne matuse toimumist ning koostöös leinalillede valmistajaga on võimalik valida matusele sobiv kohaletoimetamise aeg ja viis. Soovitav on tellida matusepärg koduse aadressi asemel pigem õigeaegselt otse matuse toimumise asukohta – matusebüroosse, leinamajja või krematooriumisse, kus oleks matuselillede säilitamiseks sobivamad tingimused.

Samm-sammulise juhendi matuse korraldamiseks leiate SIIT.  Otsingut saate täpsustada valides avalehe menüüst maakonna või sisestades täpsema asukoha.

Avatar

matusest.ee