Suurim Matusekeskkond - 1000 Teenusepakkujat

Peielaud

by matusest.ee

Peied ehk peielaud

Juba ammuste aegade tava kohaselt korraldavad eestlased ja venelased ning paljud teised Eestis elavad rahvad pärast matusetalitust peiesid ehk siis peielauda.

Peielaud

Tavapäraselt toimuvad need loomuliku jätkuna kohe pärast surnuaial või krematooriumis toimunud talitust. Iidseks tavaks on ka see, et peielauast võtavad osa vaid omaste poolt kutsutud. Matusetalitusest võivad osa võtta kõik need, kes lahkunut tundsid ja tema viimasest mälestusest lugu peavad, aga peielauas on vaid omaste poolt väljavalitud. Seda valikut ei tohiks võtta keegi kuidagi isiklikult või solvanguna, see on omaste soov ja tihti ka juhindub ratsionaalsetest kaalutlustest.

Peialaua korraldamisel on eestlastel küll välja kujunenud omad tavad, aga tegelikkuses võib see kujuneda vastavalt kultuuride segunemisele ning elu enese muutumisele. Traditsiooniliselt on eestlaste jaoks peielaud pidulik ja üldiselt range joonega. Lahkunu koht on aukoht, kus on kõik vajalikud lauanõud ning tema koha ette laual on asetatud põlev küünal.

Toitude osas on peielaua korraldajate vaba valik, mida pakkuda, aga ilmselgelt on hea tava, et peielauast ei peaks lahkuma tühja kõhuga. Pigem siis rohkem kui vähem. Alati on võimalik peale peielauda toit omaste poolt kaasa võtta ning seda peetakse täiesti loomulikuks. Tuleks ka jälgida, et peielauas oleks võimalik veeta mõistlik aeg ning lisaks söömisele ka omavahel vestelda. Seega kindlasti tuleks arvestada aja broneerimisel vähemalt kahe tunniga. Kindlasti ei tohiks liialdada alkohoolsete jookidega ning peielauas peab jääma aega ja kohta ka sõnavõtuks.

Sõnavõtuks on sobiv aeg enne sööki ning ka magustoidu ajal. Sõnavõtud on loomulik osa peielauast ning ka väga olulised vahendid hingeliste pingete maandamiseks. Kindlasti on paljudel häid ja südamlikke mälestusi lahkunust, mille väljendamine on lausa hädavajalik.

Peialaua lõpetuseks tänab omaste esindaja kõiki kohaletulnuid, kelle jaoks on lahkunu mälestus kallis.

Samm-sammulise juhendi matuse korraldamiseks leiate SIIT.  Otsingut saate täpsustada valides avalehe menüüst maakonna või sisestades täpsema asukoha.

Avatar

matusest.ee